wtorek, 7 kwietnia 2020

08.04.2020r., ŚRODA


Dzień dobry :)




Edukacja polonistyczna

  Tradycje związane z Wielkanocą.


Poproś rodzica lub starsze rodzeństwo o przeczytanie:

Wielki Post

Od Środy popielcowej do Wielkiej Soboty trwa Wielki Post. Dawniej obchodzono go bardzo surowo. Nie było mowy o zabawach, muzykowaniu czy tłustym jedzeniu. Na Wielki Post nawet organy w kościele milkły – tak, jak współcześnie w Wielki Piątek. Nie było też słychać dzwonków. W tym czasie ludzie więcej się modlili, pomagali ubogim i przygotowywali się do świąt.


Palemki na szczęście

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Kiedyś nazywano ją Kwietną lub Wierzbną. Palemki – rózgi wierzbowe, gałązki bukszpanu, malin, porzeczek – ozdabiano kwiatami, mchem, ziołami, kolorowymi piórkami. Po poświęceniu palemki biło się nią lekko domowników, by zapewnić im szczęście na cały rok. Połknięcie jednej poświęconej bazi wróżyło zdrowie i bogactwo. Zatknięte za obraz lub włożone do wazonów palemki miały chronić mieszkanie przed nieszczęściem i złośliwością sąsiadów.


Topienie Judasza

Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Postu jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topiła tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielką kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka. Wymierzonej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość. 

Wielkie grzechotanie
Kiedy milkły kościelne dzwony, rozlegał się dźwięk kołatek. Obyczaj ten był okazja do urządzania psot. Młodzież biegała po mieście z grzechotkami, hałasując i strasząc przechodniów. Do dziś zachował się zwyczaj obdarowywania dzieci w Wielkim Tygodniu grzechotkami.

Pogrzeb żuru
Ostatnie dwa dni postu były wielkim przygotowaniem do święta. W te dni robiono „pogrzeb żuru” – potrawy spożywanej przez cały post., Kiedy więc zbliżał się czas radości i zabawy, sagany żuru wylewano na ziemię.

Wieszanie śledzia
W równie widowiskowy sposób rozstawano się też ze śledziem – kolejnym symbolem wielkiego postu. Z wielką radością i satysfakcją „wieszano” go, czyli przybijano rybę do drzewa. W ten sposób karano śledzia za to, że przez sześć niedziel „wyganiał” z jadłospisu mięso.

Święconka
Wielka Sobota była dniem radosnego oczekiwania. Koniecznie należało tego dnia poświęcić koszyczek (a wielki kosz) z jedzeniem. Nie mogło w nim zabraknąć baranka (symbolu Chrystusa Zmartwychwstałego), mięsa i wędlin (na znak, że kończy się post). Święcono też chrzan, – bo „gorycz męki Pańskiej i śmierci została zwyciężona przez słodycz zmartwychwstania”, masło – oznakę dobrobytu – i jajka – symbol narodzenia. Święconkę jadło się następnego dnia, po rezurekcji. Tego dnia święcono też wodę.

Wielka Niedziela – dzień radości
W Wielką Niedzielę poranny huk petard i dźwięk dzwonów miał obudzić śpiących w Tatrach rycerzy, poruszyć zatwardziałe serca skąpców i złośliwych sąsiadów. Po rezurekcji zasiadano do świątecznego śniadania. Najpierw dzielono się jajkiem. Na stole nie mogło zabraknąć baby wielkanocnej i dziada, – czyli mazurka.

Lany poniedziałek
Lany poniedziałek, śmigus-dyngus, święto lejka – to zabawa, którą wszyscy doskonałe znamy. Oblewać można było wszystkich i wszędzie. Zmoczone tego dnia panny miały większe szanse na zamążpójście. A jeśli któraś się obraziła – to nieprędko znalazła męża. Wykupić się można było od oblewania pisanką – stąd każda panna starała się, by jej kraszanka była najpiękniejsza. Chłopak, wręczając tego dnia pannie pisankę, dawał jej do zrozumienia, że mu się podoba.

Wielkanoc, to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijaństwa, obchodzone na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa – początkowo w dniu żydowskiej Paschy, a od soboru w Nicei (325) w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (tj. między 21 marca a 25 kwietnia). 
W tym roku Święta Wielkanocne obchodzić będziemy 12-13 kwietnia.



Polecam film pt. " Zwyczaje wielkanocne- zdobienie jajek".

https://www.bing.com/videos/search?q=wielkanoc+zwyczaje&&view=detail&mid=8A6951E33E89B826F12A8A6951E33E89B826F12A&&FORM=VRDGAR&ru=%2Fvideos%2Fsearch%3Fq%3Dwielkanoc%2520zwyczaje%26qs%3Dn%26form%3DQBVR%26sp%3D-1%26pq%3Dwielkanoc%2520zwyczaje%26sc%3D8-18%26sk%3D%26cvid%3D7C8B6D80508343F99FFE1CB01A116B11

Zadania do wykonania

 Temat lekcji: Święta Wielkiej Nocy.

1. Otwórz elementarz na stronie 80 i 81. ( Nie martw się, wrócimy do wcześniejszych tematów po świętach:). Przeczytaj tekst pt. " Wielkanoc".

2. Na podstawie wysłuchanych informacji uzupełnij ćwiczenia na stronie 84.

3. W ćwiczeniu 4 str. 85 wskaż w każdej ramce czego brakuje w napisanych życzeniach. (poniżej podpowiedź)



4. Ułóż i zapisz w zeszycie życzenia dla wybranej osoby.


Edukacja matematyczna

1. Otwórz podręcznik na str. 24-25.

2. Poproś rodziców, aby  pokazali Ci monety ( 1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr).



3.  Wykonaj z pomocą osoby starszej zadanie 2 str. 24 w podręczniku.
      Układaj sobie te monety.


            Zapamiętaj! 1 złoty = 100 groszy               1zł = 100gr



4. Wykonaj zadanie 3 i 4 ze strony 24 do zeszytu.

5. W ćwiczeniach uzupełnij strony 36-37.  Zrób też zadanie 1/38. 

Edukacja muzyczna

Zaśpiewaj (przez telefon) „Wielkanocną piosenkę" bliskiej osobie, z którą nie spotkasz się w te święta ( np. Babci, Dziadkowi).


Swoje pięknie wykonane prace prezentuje Maksymilian, Lidia, Adaś, Nadia, Kuba, Maksymilian, Kuba, Ania, Julka, Xawery i Judyta :)














           Życzenia wielkanocne





Drodzy uczniowie klasy 2b! Składam Wam i waszym najbliższym najserdeczniejsze życzenia
zdrowych, radosnych i spokojnych
Świąt Wielkiej Nocy.
Smacznego jajka, mokrego dyngusa,
a także odpoczynku w rodzinnym gronie.
Niech każdy z nas wykorzysta ten czas jak najlepiej.





 Zapraszam na naszego bloga po świętach, tj. 15.04.2020r.  Pozdrawiam serdecznie :)

2 komentarze:

  1. Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, życzymy Pani Aniu wielu radosnych chwil spędzonych w rodzinnym gronie.
    Niech te święta będą zdrowe i pogodne. Wesołego Alleluja życzą klasa 2b.🐣🐣🐣

    OdpowiedzUsuń